– Ein del av Hardanger og Voss museum
– A part of Hardanger and Voss museum
Living maritime museum in Norheimsund
Folk music and folk dance
Folk museum in Øystese
Art, events and café in Øystese
Unique farm cluster at Aga
Old vicarage in Vikøy
National treasures at Utne
A glimpse of history at Lofthus
A voyage of discovery in Granvin
Folk art and authentic farm cluster at Voss
hardangerogvossmuseum.no
Maritimt i Norheimsund
Folkemusikk og -dans
Bygdemuseum i Øystese
Kunst, konsert og kafé i Øystese
Tett på historia i Sørfjorden
Bygdemuseum i Vikøy
Bunad, byggeskikk og hardingfele på Utne
Bygdetun på Lofthus
Ulike samlingar og bygg frå 1700-talet
Folkekunst og eventyrlege tun på Voss
hardangerogvossmuseum.no
thu12sep18:00thu19:30Føredrag: Skeive sjøfolk
Korleis opplevde skeive sjøfolk tida til sjøs på 1960-70-talet? Den norske handelsflåten var ein stor og viktig arbeidsplass i etterkrigsåra og blir ofte omtalt som ein gullalder i norsk skipsfart. Men
Den norske handelsflåten var ein stor og viktig arbeidsplass i etterkrigsåra og blir ofte omtalt som ein gullalder i norsk skipsfart. Men kva kjenneteiknar mannssamfunna om bord? Kva fortel sjøfolk frå denne tida om privatlivet sitt? Og i kva grad var det mogleg å leve skeive liv til sjøs? Kva slags motstand og moglegheiter møtte ein på?
Bergens Sjøfartsmuseum har eit pågåande forskings- og dokumentasjonsprosjekt om skeivheit til sjøs i tida før og etter avkriminaliseringa av sex mellom menn i Noreg. Prosjektet har mellom anna resultert i utstillinga «Skeive sjøfolk».
Føredragshalder Bård Gram Økland er konservator ved Bergens Sjøfartsmuseum og arbeider der med formidling og forsking.
Bli med på føredraget om denne lite kjende delen av norsk sjøfartshistorie.
Pris: 100kr
Stad: Kaféen på Hardanger fartøyvernsenter
Billettar kan du kjøpe i døra.
12/09/2024 18:00 - 19:30(GMT+00:00)